Żywność ekologiczna - luksusowo i zdrowo?

Ekologiczna żywność jest szczególnie wartościowa ze względu na jej produkcję metodami rolnictwa ekologicznego, czyli bez stosowania nawozów sztucznych i pestycydów, które są szkodliwe dla naszego organizmu. Naturalny sposób uprawy i przechowywania sprawia, że są to produkty przyjazne dla człowieka. Taka żywność jest certyfikowana a produkty specjalnie oznakowane.

Szacuje się, że coraz częściej sięgamy po produkty ekologiczne. Można je kupić w specjalistycznych sklepach, na ekobazarach, a coraz częściej spotyka się też osobne działy w większych supermarketach poświęcone właśnie produktom ekologicznym.


Jak to wygląda cenowo?

Niestety istnieje zasada - im zdrowsza żywność, tym wyższe ceny. Dlaczego? Ponieważ wyższe są ceny produkcji takiej żywności, a towar w pełni naturalny uważa się jeszcze za towar luksusowy. Rolnicy nie stosując sztucznych nawozów i pestycydów, mają mniejsze zbiory i muszą włożyć w wytworzenie produktu dużo więcej pracy.
Wyższa cena sprawia, że nie każdy ma możliwość skorzystania ze zdrowszych produktów. Nawet dużo wyższa cena, bo często nawet o 300-500% w porównaniu do normalnych produktów. Przykładowo ser biały możemy kupić już za ok 3-5zł, natomiast biały ser wyprodukowany ekologicznie jest około 4 razy droższy. Różnica kolosalna. Mimo wszystko warto korzystać z tej formy żywności nawet jeśli chodzi o kilka konkretnych produktów w naszym koszyku zakupów, gdyż w ten sposób nasz organizm choc trochę korzysta z tego co najbardziej naturalne.


Czy ekologiczna żywność jest zawsze ekologiczna?

Zdarza się, że czasem możemy mieć do czynienia z żywnością, która ekologiczną jest tylko nazwana. Przez coraz większe zapotrzebowanie na tego typu produkty, znaleźli się także i Ci wykorzystujący taką sytuację. Bywa i tak, że na półkach z żywnością ekologiczną znajdziemy również produkty ją imitujące. Istnieje jednak prosty sposób na rozpoznanie naturalnych produktów. Ponieważ są to produkty certyfikowane, na każdym powinniśmy znaleźć specjalne oznaczenie:


Warto więc przed zakupem sprawdzać oznaczenia. Mamy wtedy pewność, że produkt jest naturalny, ekologiczny i prosto od producenta.

W Polsce certyfikaty ekologicznej żywności przyznawane są między innymi przez: Bioekspert, Cobico, Ekogwarancja, Agrobiotest, Biocert.



* artykuł pochodzi z mojej innej strony, więc można go spotkać już gdzieś w sieci.

5 komentarzy:

  1. Rozmawiałam ostatnio z rolnikiem hodującym ekologiczne warzywa i owoce. W dużej mierze jest uzależniony od kaprysów pogody, nie może się wspomagać sztucznymi środkami. Stosuje płodozmian. Jak jest trudny rok, to ma mniej danego produktu. W tym roku np. nie obrodziły ogórki. Trudno się dziwić, że taka żywność jest droższa. Za jakość się płaci :).

    OdpowiedzUsuń
  2. Polecam artykuł "Ekonomia zdrowego żywienia". Sporo wyjaśnia i podsuwa kilka rozwiązań.

    OdpowiedzUsuń
  3. Sklepy ze zdrową żywnością mają niestety spore marże. Można zaoszczędzić kupując bez pośredników, tj. prosto od producenta lokalnego.

    OdpowiedzUsuń
  4. Coraz więcej osób sięga po zdrową żywność i to jest bardzo dobra wiadomość. Ja od jakiegoś czasu zamieniłem kilka produktów na ich zdrowe odpowiedniki i jestem z efektów tej zmiany bardzo zadowolony!

    OdpowiedzUsuń
  5. Zgadzam się ze słowami poprzednika, zdrowe odpowiedniki to bardzo dobre rozwiązanie i na pewno korzystnie wpływają na nasz organizm :)

    OdpowiedzUsuń